M/F Finnwave
| Rute | Rosslare - Zeebrugge
|
| IMO | 9468932 |
| Bygget i år | 2012 / 2018 |
| Værft | Jinling Shipyard, China (#70443) |
| Ejer | Finnlines PLC |
| Operatør | Finnlines |
| Længde | 187,1 m / 217,8 m |
| Bredde | 26,5 m |
| Dybdegående | 6,8 m / 7,05 m |
| BRT | 28.002 / 33.816 |
| Maskineri | 2 * Wärtsilä W8L46F |
| Fart | 21 kn. |
| Antal passager | 12 |
| Antal køjer | 12 |
| Antal biler | ? |
| Lanemeter | 3.245 / 4.192 |
| Hjemstedshavn | Helsinki |
| Flag | Finland |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | Finnlines Luxemburg SA (2012-2013) |
| Søster skibe | Eurocargo Trieste, Eurocargo Valencia, Finnbreeze, Finnsea, Finntide, |
| Notes | - |
M/F Finnwave

Foto: Lucien van der Horn (Westerschelde 8/6-2015)
M/F Finnwave

Foto: Lucien van der Horn (Westerschelde 12/2-2017)
M/F Finnwave

Foto: Lucien van der Horn (Westerschelde 12/2-2017)
M/F Finnwave

Foto: Lucien van der Horn (Westerschelde 22/7-2017)