M/F Eurocargo Valencia
| Rute | Catania - Brindisi - Ravenna |
| IMO | 9468918 |
| Bygget i år | 2012 |
| Værft | Jinling Shipyard, China (#70441) |
| Ejer | Malta Motorways of the sea Ltd |
| Operatør | Grimaldi Lines |
| Længde | 187,1 m |
| Bredde | 26,5 m |
| Dybdegående | 6,8 m |
| BRT | 28.002 |
| Maskineri | 2 * Wärtsilä W8L46F |
| Fart | 21 kn. |
| Antal passager | 12 |
| Antal køjer | 12 |
| Antal biler | ? |
| Lanemeter | 3.245 |
| Hjemstedshavn | Valletta |
| Flag | Malta |
| Tidligere navne | Finnsun (2012-2024) - Finnlines
|
| Tidligere ejere | Finnlines PLC (2012-2024) |
| Søster skibe | Eurocargo Trieste, Finnbreeze, Finnsea, Finntide, Finnwave, |
| Notes | - |
M/F Finnsun

Foto: Michael Koefoed-Hansen (St. Petersburg 3/7-2013)
M/F Finnsun

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Øresund 10/2-2014)
M/F Finnsun

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Øresund 10/2-2014)
M/F Finnsun

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Øresund 10/2-2014)
M/F Finnsun

Foto: Lucien van der Horn (Westerschelde 19/6-2016)
M/F Finnsun

Foto: Frans Truyens (Antwerp 29/7-2019)
M/F Finnsun

Foto: Frans Truyens (Antwerp 29/7-2019)
M/F Finnsun

Foto: Frans Truyens (Antwerp 29/7-2019)
M/F Finnsun

Foto: Frans Truyens (Antwerp 29/7-2019)
M/F Finnsun

Foto: Lucien van der Horn (Westerschelde 30/8-2019)
M/F Eurocargo Valencia

Foto: Malta Motorways of the sea Ltd