M/F Ulusoy-16
| Rute | Trieste - Cesme |
| IMO | 9809095 |
| Bygget i år | 2017 |
| Værft | Flensburger Schiffbau-Gesellschaft, Germany (#772) |
| Ejer | RoRo Carries 2 Ltd. |
| Operatør | Ulusoy Sealines |
| Længde | 209,60 m |
| Bredde | 26,0 m |
| Dybdegående | 6,8 m |
| BRT | 32.336 |
| Maskineri | 2 * MAN 8L48/60 CR |
| Fart | 21 kn. |
| Antal passager | 12 |
| Antal køjer | 12 |
| Antal biler | ? |
| Lanemeter | 4.076 |
| Hjemstedshavn | Istanbul |
| Flag | Turkey |
| Tidligere navne | Gardenia Seaways (2018-2022) - DFDS Gardenia Seaways (2017-2018) - DFDS Seaways
|
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | Acacia Seaways, Fadiq, Leevsten, Liekut, Lismore, Longstone, Tulipa Seaways, |
| Notes | - |
M/F Gardenia Seaways

Foto: Marianne Koefoed-Hansen (Flensburg 9/4-2017)
M/F Gardenia Seaways & M/F Meleq

Foto: Marianne Koefoed-Hansen (Flensburg 9/4-2017)
M/F Gardenia Seaways

Foto: Ben van der Spiegel (Vlaardingen 18/8-2017)
M/F Gardenia Seaways & M/F Selandeia Seaways

Foto: Ben van der Spiegel (Vlaardingen 23/8-2017)
M/F Gardenia Seaways

Foto: Arne Brugman (Vlaardingen 3/9-2017)
M/F Gardenia Seaways

Foto: Lucien van der Horn (Westerschelde 21/6-2020)
M/F Gardenia Seaways

Foto: Lucien van der Horn (Westerschelde 21/6-2020)
M/F Gardenia Seaways

Foto: Arne Brugman (Hoek van Holland, 25/10-2020)
M/F Gardenia Seaways

Foto: Arne Brugman (Hoek van Holland, 28/2-2021)
M/F Gardenia Seaways

Foto: Arne Brugman (Hoek van Holland, 20/8-2021)
M/F Gardenia Seaways

Foto: Arne Brugman (Hoek van Holland, 9/11-2021)
M/F Ulusoy-16

Foto: Ulusoy Sealines