M/F Fadiq
| Rute | Göteborg - Immingham - (Brevik) |
| IMO | 9809590 |
| Bygget i år | 2018 |
| Værft | Flensburger Schiffbau-Gesellschaft, Germany (#770) |
| Ejer | FSG RoRo Carries Ltd. |
| Operatør | DFDS |
| Længde | 209,79 m |
| Bredde | 26,0 m |
| Dybdegående | 6,45 m |
| BRT | 32.770 |
| Maskineri | 2 * MAN 8L48/60 CR |
| Fart | 21 kn. |
| Antal passager | 12 |
| Antal køjer | 12 |
| Antal biler | ? |
| Lanemeter | 4.076 |
| Hjemstedshavn | Istanbul |
| Flag | Turkey |
| Tidligere navne | Fadiq (2021) Fadiq (2019-2021) - DFDS Fadiq (2018-2019) - Alternative Transport |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | Acacia Seaways, Leevsten, Liekut, Lismore, Longstone, Tulipa Seaways, Ulusoy-16, |
| Notes | - |


