M/F Lismore
| Rute | ? |
| IMO | 9848467 |
| Bygget i år | 2018 |
| Værft | Flensburger Schiffbau-Gesellschaft, Germany (#775) |
| Ejer | SY RoRo 1 Pte. Ltd |
| Operatør | P&O Ferries |
| Længde | 209,79 m |
| Bredde | 26,0 m |
| Dybdegående | 6,8 m |
| BRT | 32.936 |
| Maskineri | 2 * MAN 8L48/60 CR |
| Fart | 21 kn. |
| Antal passager | 12 |
| Antal køjer | 12 |
| Antal biler | ? |
| Lanemeter | 4.076 |
| Hjemstedshavn | Valletta |
| Flag | Malta |
| Tidligere navne | Lismore (2024-2026) - DFDS Alf Pollak (2023-2024) - DFDS Alf Pollak (2022-2023) Alf Pollak (2021-2022) - CLdN RoRo & Cobelfret Ferries Alf Pollak (2019-2021) - Tirrenia Alf Pollak (2018-2019) - DFDS Alf Pollak (2018) - Tirrenia |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | Acacia Seaways, Fadiq, Leevsten, Liekut, Longstone, Tulipa Seaways, Ulusoy-16, |
| Notes | - |






