M/F Stena Edda
| Rute | Birkenhead - Belfast
|
| IMO | 9807308 |
| Bygget i år | 2020 |
| Værft | CMI Jinling Weihai Shipyard, China (#W0264) |
| Ejer | Stena RoRo |
| Operatør | Stena Line |
| Længde | 214,5 m |
| Bredde | 27,8 m |
| Dybdegående | 6,4 m |
| BRT | 41.671 |
| Maskineri | 2 * Caterpillar MaK 12VM43C |
| Fart | 22 kn. |
| Antal passager | 927 |
| Antal køjer | (175 cabins) |
| Antal biler | 120 |
| Lanemeter | 3.100 |
| Hjemstedshavn | Limassol |
| Flag | Cyprus |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | Côte d’ Opale, Galicia, Salamanca, Santoña, Stena Embla, Stena Estrid, |
| Notes | - |
M/F Stena Edda

Tegning: Stena RoRo
M/F Stena Edda

Foto: Alan Moorhouse (Birkenhead, 20/2-2020)
M/F Stena Edda

Foto: Rob Foy (Birkenhead/Liverpool 29/2-2020)
M/F Stena Edda

Foto: Rob Foy (Birkenhead/Liverpool 29/2-2020)
M/F Stena Edda

Foto: Rob Foy (Birkenhead/Liverpool 29/2-2020)
M/F Stena Edda

Foto: Rob Foy (Liverpool 28/12-2020)
M/F Stena Edda

Foto: Rob Foy (Liverpool 28/12-2020)
M/F Stena Edda

Foto: Rob Foy (Liverpool 28/12-2020)
M/F Stena Edda

Foto: Gareth Hopkin (Birkenhead, 1/4-2021)
M/F Stena Edda

Foto: Aled and Gareth Hopkin (Birkenhead, 14/2-2022)
M/F Stena Edda

Foto: Rob Foy (Birkenhead, 22/2-2022)
M/F Stena Edda

Foto: Rob Foy (Birkenhead, 22/2-2022)
M/F Stena Edda

Foto: Rob Foy (Birkenhead, 22/2-2022)
M/F Stena Edda

Foto: Rob Foy (Liverpool, 23/2-2023)
M/F Stena Edda

Foto: Rob Foy (Liverpool, 23/2-2023)
M/F Stena Edda

Foto: Rob Foy (Liverpool, 23/2-2023)
M/F Stena Edda

Foto: Rob Foy (Birkenhead, 27/2-2023)
M/F Stena Edda

Foto: Rob Foy (Birkenhead, 27/2-2023)
M/F Stena Edda

Foto: Rob Foy (Birkenhead, 18/4-2023)
M/F Stena Edda

Foto: Rob Foy (Birkenhead, 18/4-2023)
M/F Stena Edda

Foto: Rob Foy (Birkenhead, 18/4-2023)
M/F Stena Edda

Foto: Aled & Gareth Hopkin (Birkenhead, 19/5-2024)
M/F Stena Edda + M/F Stena Scotia

Foto: Gareth Hopkin (River Mersey, 22/3-2026)
M/F Stena Edda

Foto: Gareth Hopkin (River Mersey, 22/3-2026)
M/F Stena Edda

Foto: Gareth Hopkin (River Mersey, 22/3-2026)