M/F Côte d’ Opale
| Rute | Dover - Calais
|
| IMO | 9858321 |
| Bygget i år | 2021 |
| Værft | CMI Jinling Weihai Shipyard, China (#W0268) |
| Ejer | Stena RoRo Ab |
| Operatør | DFDS |
| Længde | 214,5 m |
| Bredde | 27,8 m |
| Dybdegående | 6,4 m |
| BRT | 42.000 |
| Maskineri | 2 * Caterpillar MaK 12VM43C |
| Fart | 22 kn. |
| Antal passager | 927 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 120 |
| Lanemeter | 3.100 |
| Hjemstedshavn | Le Havre |
| Flag | France |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | Galicia, Salamanca, Santoña, Stena Edda, Stena Embla, Stena Estrid, |
| Notes | - |
M/F Côte d’ Opale

Tegning: DFDS
M/F Côte d’ Opale

Foto: Alan Moorhouse (Dover, 14/9-2022)
M/F Côte d’ Opale

Foto: Peter Therkildsen (Odense Fjord, 21/3-2023)
M/F Côte d’ Opale

Foto: Peter Therkildsen (Odense Fjord, 21/3-2023)
M/F Côte d’ Opale

Foto: Gareth Hopkin (Calais, 17/2-2024)
M/F Côte d’ Opale

Foto: Gareth Hopkin (Dover, 17/2-2024)