M/F Galicia
| Rute | Portsmouth - Cherbourg (Indtil 24/2-2023) Portsmouth - Santander Rosslare - Bilbao (Fra 30/3-2023) Rosslare - Cherbourg (Fra 3/4-2023) |
| IMO | 9856189 |
| Bygget i år | 2020 |
| Værft | CMI Jinling Weihai Shipyard, China (#W0267) |
| Ejer | Stena RoRo Ab |
| Operatør | Brittany Ferries |
| Længde | 214,5 m |
| Bredde | 27,8 m |
| Dybdegående | 6,4 m |
| BRT | 40.500 |
| Maskineri | 2 * Caterpillar MaK 12VM43C |
| Fart | 22 kn. |
| Antal passager | 1.100 |
| Antal køjer | (341 cabins) |
| Antal biler | ? |
| Lanemeter | 3.100 |
| Hjemstedshavn | Morlaix |
| Flag | France |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | Côte d’ Opale, Salamanca, Santoña, Stena Edda, Stena Embla, Stena Estrid, |
| Notes | - |


