M/F Salamanca
| Rute | Portsmouth - Bilbao (Fra 1/4-2023) Portsmouth - Cherbourg (Fra 5/4-2023) Rosslare - Bilbao (Indtil 29/3-2023) Rosslare - Cherbourg (Indtil 28/3-2023) |
| IMO | 9867592 |
| Bygget i år | 2021 |
| Værft | CMI Jinling Weihai Shipyard, China (#W0269) |
| Ejer | Hai Feng 1714 DAC |
| Operatør | Brittany Ferries |
| Længde | 214,5 m |
| Bredde | 27,8 m |
| Dybdegående | 6,4 m |
| BRT | 40.500 |
| Maskineri | ? |
| Fart | 22 kn. |
| Antal passager | 1.100 |
| Antal køjer | (341 cabins) |
| Antal biler | ? |
| Lanemeter | 2.758 |
| Hjemstedshavn | Morlaix |
| Flag | France |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | Stena RoRo Ab (2021) |
| Søster skibe | Côte d’ Opale, Galicia, Santoña, Stena Edda, Stena Embla, Stena Estrid, |
| Notes | - |


