M/F Stena Embla
| Rute | Birkenhead - Belfast
|
| IMO | 9807322 |
| Bygget i år | 2020 |
| Værft | CMI Jinling Weihai Shipyard, China (#W0266) |
| Ejer | Stena RoRo Ab |
| Operatør | Stena Line |
| Længde | 214,5 m |
| Bredde | 27,8 m |
| Dybdegående | 6,4 m |
| BRT | 40.500 |
| Maskineri | 2 * Caterpillar MaK 12VM43C |
| Fart | 22 kn. |
| Antal passager | 927 |
| Antal køjer | (175 cabins) |
| Antal biler | 120 |
| Lanemeter | 3.100 |
| Hjemstedshavn | Limassol |
| Flag | Cyprus |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | Côte d’ Opale, Galicia, Salamanca, Santoña, Stena Edda, Stena Estrid, |
| Notes | - |
M/F Stena Embla

Tegning: Stena RoRo
M/F Stena Embla

Foto: Luke Wilson (Belfast, 2/1-2021)
M/F Stena Embla

Foto: Rob Foy (Birkenhead, 8/2-2021)
M/F Stena Embla

Foto: Rob Foy (Birkenhead, 8/2-2021)
M/F Stena Embla

Foto: Gareth Hopkin (Crosby, 30/5-2021)
M/F Stena Embla

Foto: Gareth Hopkin (Birkenhead, 23/7-2021)
M/F Stena Embla

Foto: Aled and Gareth Hopkin (Reiver Mersey, 8/1-2022)
M/F Stena Embla

Foto: Rob Foy (Liverpool, 14/4-2023)
M/F Stena Embla

Foto: Rob Foy (Liverpool, 14/4-2023)
M/F Stena Embla

Foto: Rob Foy (Liverpool, 14/4-2023)
M/F Stena Embla

Foto: Gareth Hopkin (River Mersey, 21/9-2025)
M/F Stena Embla

Foto: Gareth Hopkin (River Mersey, 21/9-2025)